top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraRadomír Prus

Setkání patriotů Moravskoslezského kraje

Ve čtvrtek 14. října proběhlo 14. setkání patriotů Moravskoslezského kraje, které se konalo v kulturním a společenském centru AKORD v Ostravě. Jedná se o vůbec největší podnikatelskou konferenci v kraji, na níž i tentokrát promluvilo několik inspirativních řečníků. Jedním z nich byl karvinský rodák Radomír Prus, jenž je architektem miliardového projektu Magna Energy Storage, který vyrábí revoluční baterie HE3DA.
Podtitul předmětné akce zněl: Udržitelnost nejen v podnikání. Radomír Prus, kterému se díky zaměření jeho byznysu přezdívá moravskoslezský Elon Musk, s sebou přinesl baterii HE3DA a přiznal, že vize jeho skupiny se pomalu naplňují. „Tato baterie je určena hlavně pro energetiku, protože nás primárně trápí energetika. Už před deseti lety jsme si vytyčili určitý cíl, mnozí nás měli za blázny, nevěřili, že investuji tímto směrem. Nyní se ty naše vize naplňují. Blížíme se do doby blackoutu, dále cenám, které se přibližují 5 Kč/kWh. Když teď ta cena vyskočila, všichni si říkají: Aha, tudy by to šlo…,“ nechal se slyšet podnikatel. Zároveň ale připustil, že běžní zákazníci si budou muset na baterie HE3DA ještě chvíli počkat. „Jsme vyprodaní na celý příští rok. Máme nakontraktovanou celou výrobu a pro naše investory máme speciální VIP režim, takže pro ně vyrábíme domácí úložiště. Běžný klient si tak musí počkat, než budou navýšeny kapacity,“ vysvětlil Prus, jenž v rámci svého vystoupení promluvil i o dalším produktu. „Je tu problém, chceme elektromobilitu, všichni ale žehrají, že na to není připravená síť. Proto jsme přišli s řešením rychlonabíječky do zásuvky. Je to jako lednička, přivezete ji, dáte do 400V zásuvky a máte 90 kW rychlocharger,“ řekl k jejich novince.


Moderátoři konference se karvinského podnikatele zeptali mimo jiné i na to, co by poradil lidem, kteří chtějí spustit vlastní výrobu, ať už se jedná o cokoliv. „Základem je, že musíte uchopit to, co chcete vyrábět. Já vždycky říkám: Nikdy nic nedělej pro peníze, dělej to prostě od srdce. Protože když něco budete dělat od srdce a budete to dělat dobře, tak si vás ty peníze najdou. Nikdy se na to nedívejte z pohledu hamižnosti, ale z pohledu ideálů a víry, neboť víra je pro úspěch strašně důležitá. A jelikož jsme na Ostravsku, řeknu to trochu tvrději – musíte roky žrát hlínu, rypákem provrtat brázdu, zasadit brambory a pak vám z toho něco vyroste. To je skutečný podnikatel, ten, který vytrvá i ve chvílích, kdy už nemůže, je unavený, nemá peníze… To je právě ten moment, kdy se to láme,“ uvedl Prus, jenž rovněž přiznal, že sám několikrát vstával z popela. A co mu v té chvíli nejvíce pomohlo? Jak na pódiu prozradil, jedná se o vzpomínku na jeho předka. „Já mám vždycky takový nejsilnější bod. Když už je mi fakt mizerně a nemůžu dál, vzpomenu si na mého dědečka. V průběhu 2. světové války byl 6 let v zajetí na Sibiři. Když se pak vrátil domů, pradědeček byl po smrti, protože mu řekli, že všichni jeho synové zahynuli. Jenže to nebyla pravda, dva z nich přežili, ale byli v zajetí a nikdo o nich nevěděl. Komunisti nám následně všechno znárodnili, tehdy asi půlku Karviné. Dědovi zůstal jeden jediný kůň a s ním začal znovu. Pokaždé si tak na dědu, který mě jako malého vychovával, vzpomenu. A to mi opět dodá sílu. Dno je strašně tvrdé, proto se na tom dně můžete pořádně odrazit a jít zase zpátky nahoru,“ zakončil Radomír Prus svou řeč.

106 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page